کسب و کار

راهکارهایی برای بهبود تعادل در کار و زندگی

ایجاد تعادل در کار و زندگی بیشتر از این که یک هدف قابل قبول باشد شبیه افسانه است. به هر حال چطور میتوانی بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنی؟ در حالی که بیشتر افراد فکر می کنند انجام این کار غیر ممکن است راهکارهایی برای بهبود تعادل در کار و زندگی را به شما معرفی می کنیم.

راهکارهایی برای بهبود تعادل در کار و زندگی: یک جدول برنامه ریزی داشته باشید

اگرچه دیگر شما دوران مدرسه را پشت سر گذاشته اید و شاید فکر کنید که مسخره به نظر می رسد مثل بچه های ابتدایی مدام در حال نوشتن برنامه هایتان باشید، اما یکی از بهترین راهکارهایی برای بهبود تعادل در کار و زندگی که میتوان نام برد، داشتن یک برنامه کاری و جدولی برای زمان بندی آن است.

یک دفترچه تهیه کنید و کار هایی که باید انجام دهید را به صورت دقیق برنامه ریزی کنید. در نظر داشته باشید برنامه ریزی خود را آرمان گرایانه طراحی نکنید. برای نمونه خود را یک ابر انسان تصور نکنید که می تواند پشت سر هم و بدون خستگی به انجام تمام کار هایش بپردازد.

شما یک انسان با توانایی های مشخص هستید. در برنامه ریزی خود وقتی را برای انجام کار های شخصی و اهمیت به سلامت و خانواده خود قرار دهید.

راهکارهایی برای بهبود تعادل در کار و زندگی: سلامت را در اولویت قرار دهید

بارها شنیده اید که می گویند پیش گیری بهتر از درمان است. این یک جمله نشان می دهد قبل از این که دچار بیماری شوید به سلامتی خود اهمیت دهید. قرار نیست همه چیز را فدای کارتان کنید و بگویید: وقت ندارم به دکتر بروم.

اگر بیماری شما حادتر شود و نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشید بیشتر از کار هایتان دور می شوید. در نتیجه اگر می خواهید تعادل در کار و زندگی خود را به خوبی برقرار کنید، سلامتی جسمی و روحی خود را در اولویت قرار دهید.

راهکارهایی برای بهبود تعادل در کار و زندگی: کار هوشمندانه تر نه سخت تر

برای همه ما پیش آمده است که در دنیای کاریی خود غرق شده ایم. ساعت های کمی می خوابیم و بیشتر و بیشتر به انجام کار هایمان می پردازیم. هر روز هم به این کار ها می افزایم.

اما صبر کنید! قرار نیست یک تنه به جنگ تمام کار ها بروید. گاهی یک همکار و یک همیار می تواند بخش بزرگی از فشار و استرس کاری شما را از بین ببرد.

پس دفعه بعدی که رئیستان به شما کار جدیدی محول کرد برنامه کاری خود را چک کنید و اگر از پس آن بر نمی آیید صادقانه بیان کنید. می توانید از او بخواهید یک کار آموز، یک پیمانکار یا یک کارمند تمام وقت برای کمک به شما استخدام کند.

کار های خود را بهینه کنید

از جمله راهکارهایی برای بهبود تعادل در کار و زندگی که بسیار موثر است، بهینه سازی برنامه کاری است. بهینه سازی برنامه کاری می تواند در هر جنبه از زندگی شما به درد بخور باشد. باید خانه را جارو بکشید، ظرف های کثیف را بشویید و فکری به حال رخت های چرک بکنید؟ سعی کنید از روش بهینه سازی کار ها استفاده کنید.

برای این کار باید کار ها را اولویت بندی کنید. کدام یکی از کار های عقب افتاده شما بیشتر مهم هستند. اول آن را انتخاب کرده و به دنبال راهی برای سریع تر انجام دادن آن باشید.

اما یک نکته را به یاد داشته باشید، هیچوقت اجازه ندهید کار هایتان روی هم تلنبار شوند. زیرا هر بار وقت زیادی را باید برای سر و سامان دادن اوضاع هدر دهید. بهترین کار این است که هر کار را سر وقت خود انجام دهید تا با انبوهی از کار های انجام نشده رو به رو نشوید.

استراحت شبانه و تعطیلات آخر هفته را جدی بگیرید

یکی دیگر از روش هایی که به شما در بهبود تعادل در کار و زندگی کمک می کند این است که، کار های خود را همانجا سر کار انجام دهید. لازم نیست کاری را با خود به خانه بیاورید. در برابر کار کردن شبانه تا دیر وقت مقاومت کنید و به انجام کار های شخصی خود بپردازید.

آخر هفته ها تنها به تماس هایی جواب بدهید که خیلی ضروری هستند. با این کار به بقیه می فهمانید که به خود احترام گذاشته و وقتی را به خود اختصاص می دهید.

تکنولوژی را به اختیار خود در آورید

شاید از خود بپرسید چگونه؟ خیلی ساده است سعی کنید از نرم افزار هایی مانند تقویم و دفترچه یادداشت ها برای بهبود عملکرد های خود استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید نباید آنقدر از تکنولوژی استفاده کنید که در آن غرق شوید. یک یا دو نرم افزار مناسب کار خود را پیدا کرده و تنها از آن ها استفاده کنید.

راهکارهایی برای بهبود تعادل در کار و زندگی: خود را با هدف هایتان همگام کنید

یکی از بهترین راه های بهبود تعادل در کار و زندگی این است که خود را با هدف هایی که در زندگی دارید همگام و هماهنگ کنید. سعی کنید برنامه ریزی خود را دقیق اجرا کنید و برای هدف های خود اولویت قرار دهید.

برای مثال لیستی از فعالیت هایی تهیه کنید که می خواهید طی روز آینده، هفته آینده و یا حتی ماه آینده انجام دهید. آن ها را اولویت بندی کرده و بر اساس آن به انجام کارهایتان بپردازید.

کارها را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید و سعی نکنید همه چیز را به یک باره با هم انجام دهید. چند کار را در لیست اولویت هایتان قرار دهید و به ترتیب آن ها را پیش ببرید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن