سئو

مقدمه‌ای بر سئو E-A-T

سئو E-A-T که یکی از فاکتورهای الگوریتم جست‌وجوی گوگل است، به چه معنی است؟ قرار است در این مطلب به طور کامل این مطلب را تجزیه و تحلیل کنیم. با من در تحلیل قدم به قدم آن همراه باشید.

سئو E-A-T چیست؟

سئو E-A-T در زمینه بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو شناخته شده است که مخفف کلمات (Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness) به معنی تخصص، اعتبار و قابلیت اطمینان است. خود کلمه سئو به معنی بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو و مخفف کلمات (Search Engine Optimization) می‌باشد.  E-A-T که یک فاکتور الگوریتم جست‌وجوی گوگل است، در سال ۲۰۱۴ معرفی شد و در سال ۲۰۱۸ در بخش راهنمای کیفیت جست‌وجو بر روی آن تاکید بیشتری شد.

E-A-T در یک نگاه

تخصص: حرف E مخفف کلمه (Expertise) به فردی با دانش تخصصی در یک حوزه موضوعی اشاره می‌کند. محتوای شما باید بیشتر دانش و تجربه‌ی تخصصی و حرفه‌ای درباره‌ی موضوع مورد نظر را شرح دهد.

به عنوان مثال: محققی حرفه‌ای و متخصص یک پست برای یک وبلاگ بنویسد.

اعتبار: حرف A که مخفف کلمه (Authoritativeness) است، به وضوح نشان می‌دهد که شما یک متخصص هستید و معتبر بودن خالق محتوای اصلی (MC یا main content) را نشان می‌دهد.

به عنوان نمونه: اعتبار نامه‌ نویسنده شامل عنوان شغلی، زندگی نامه و تجارب مرتبط را نشان می‌دهد.

قابلیت اطمینان: حرف T که مخفف کلمه (Trustworthiness) است، به این معنی است که سیگنال‌های اطمینان را به کاربر نشان می‌دهد. به کاربر می‌گوید که آن‌ها می‌توانند به خالق محتوا اعتماد کنند. با تعامل امن مردم با محتوای اصلی، این اطمینان و اعتماد را کم کم به مردم تزریق می‌کند.

برای مثال: SSL، HTTPS، مشاهده آسان اطلاعات محتوا، صفات و عادات افراد متخصص و حرفه ای.

انجام سئو E-A-T

وب‌سایت‌ها یا صفحات وبی که اهداف سودمند ندارند، به طور طبیعی عملکرد جست‌وجوی ضعیفی را تجربه می‌کنند. این صفحات وب به طور قطع برای هدف کسب پول ایجاد شده اند. همچنین به کاربران آسیب می‌رسانند و جست‌وجوگر را فریب می‌دهند و یا به نظر می‌رسد که ارزش کمی برای کاربران قائل هستند.

اگر از بحث این صفحات با کیفیت پایین بگذریم، محتواهای ارزشمند به ارزیابی سختگیرانه منتهی می‌شوند و در این گونه محتوا، میزان دریافت E-A-T به طور فزاینده‌ای مهم‌تر می‌شود.

“به یاد داشته باشید که وب‌سایت‌ها و صفحات وب زیادی با سطح E-A-T بالا در انواع زمینه‌های مختلف مانند: سایت‌های مد، وب‌سایت‌های طنز، انجمن‌ها و صفحات Q&A یا حتی وب‌سایت‌هایی در زمینه شایعات بی اساس و مطالب غیر مفید و … وجود دارند.”

تخصص در سئو E-A-T

ارائه دانش تخصصی در زمینه خودتان.

تولیدکننده‌های محتوایی وجود دارند که در زمینه‌ی کاری خودشان به عنوان معتبر ترین‌ها مطرح شده اند.

برطبق راهنمای جست‌وجوی گوگل، دو نوع از تخصص و متخصصان وجود دارند:

تخصص رسمی در سئو E-A-T

مربوط به افرادی است که به عنوان متخصص در نظر گرفته می‌شوند و تخصص و اعتبار آنها مورد تأیید قرار گرفته است.

تخصص رسمی به طور قابل توجهی برای صفحات وب در بخش‌های پزشکی، مالی و حقوقی بسیار مهم است، زیرا اطلاعات ارائه شده در این زمینه‌ها اگر نادرست باشد، می‌تواند به طور جدی به کاربر آسیب برساند.

تخصص روزمره (خبرگی) در سئو E-A-T

افرادی را توصیف می‌کند که تخصص هایی که بر اساس تجارب زندگی خودشان کسب کرده اند را ارائه می‌کنند.

تخصص روزمره یا خبرگی در راهنمای جست‌وجوی گوگل، این گونه تعریف شده است:

“اگر کسی محتوایی که حاوی نوع و مقداری از تجارب شخصی زندگی روزمره است و منجر به تخصص یا خبرگی او در این زمینه شده است را تولید کند، ما این امر را به عنوان «تخصص روزمره» ارزش‌گذاری خواهیم کرد و شخص، صفحه وب یا وب‌سایت را برای نداشتن آموزش یا تمرین رسمی در آن زمینه، جریمه نخواهیم کرد.”

کسب تخصص

کسب تخصص با تیم محتوای شما شروع می‌شود.

به عنوان صاحب یک کسب و کار می‌تواند یک تیم محتوای داخلی بسازید، یا کار را به فریلنسر‌ها بسپارید و یا یک آژانس بازاریابی و تولید محتوای باتجربه را استخدام کنید. بهترین گزینه برای سازمان و کسب و کار شما، به منابع در دسترس شما و اهداف بلند مدت‌تان بستگی دارد.

برای تولید محتوای دقیق و حرفه‌ای باید منابع  مناسبی استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که کاربران به نتایج مورد نظر خودشان دست پیدا می‌کنند.

اعتبار

شامل نشان دادن گواهی‌نامه‌ها و اعتبارنامه‌های تولیدکنندگان محتواها برای اعتبار بخشیدن به موضوع می‌شود. اعتبار، به افرادی که محتوا (MC)، صفحات وب و به طور کلی وب‌سایت را طراحی کرده اند مربوط می‌شود.

نشان دادن اعتبار با نشان دادن نویسنده‌ها و طراحان:

 • عنوان حرفه‌ای
 • گواهی نامه‌ها
 • بیوگرافی کوتاه
 • عکس
 • پیوند به وب‌سایت رسمی
 • پیوند به بیوگرافی کامل

زمانی که بحث از تخصص روزمره یا خبرگی است، مدارک تخصصی نویسنده‌ها چندان اهمیتی ندارد. در نمونه‌ای از منبع راهنمای جست‌وجو می‌توان به عضو یک انجمن که تجارب شخصی‌اش را در مورد سرطان کبد یکی از بستگانش به اشتراک می‌گذارد اشاره کرد. راهنما بیان می‌کند که “این یک نمونه از اشتراک تجارب شخصی (که در آن تخصص دارند یا خبره هستند) است نه توصیه‌های پزشکی.”

وب‌سایت‌هایی که کیفیت پایینی دارند، فاقد سطح مناسب اعتبار هستند. پس نمی‌توان آن‌ها را به عنوان منبعی مناسب درنظر گرفت. به عنوان مثالی در این زمینه، می‌توان به توصیه‌های پزشکی اشاره کرد که در یک وب‌سایت اخبار ورزشی منتشر شده است. حتی اگر این وب‌سایت در دنیای ورزش دارای اعتبار باشد، به این معنی نیست که منبعی معتبر و قابل اعتماد در زمینه‌ی پزشکی در نظر گرفته شود.

شهرت

شهرت هنگامی که همراه با اعتبار باشد، هم به وب‌سایت و هم به شرکت نسبت داده می‌شود. شهرت شما بر اساس تجارب واقعی مشتری است. گوگل به دنبال مراجع خارجی برای نمایندگی‌های معتبر کسب و کار شما می‌گردد. این منابع شامل وب‌سایت‌های مبتنی بر بازدید مانند Google My Business, Better Business Bureau و Yelp می‌باشد. چیزی که در اینجا مهم است این است که تعداد بازدید‌ها همراه با زمینه‌ی نوشته از اهمیت حیاتی برخوردار است. بررسی دقیق و معتبر، از یک تجربه‌ی ناخوشایند که یکی از مشتریان با یکی از نمایندگی‌های فروش داشته است، نیرومندتر است. علاوه بر این بررسی ها، گوگل به دنبال منابع معتبر دیگر در مورد کسب و کار شما مانند: توصیه‌های متخصصان مورد اعتماد، مقالات خبری، جوایز و هر اطلاعات معتبر دیگری که در مورد وب‌سایت شما پیدا شود، می‌گردد. در برخی از صنایع و کسب و کارها که متخصصان آن به وضوح معرفی نشده‌اند، محبوبیت و مشارکت کاربر به عنوان شواهدی از اعتبار و شهرت در نظر گرفته می‌شود.

اعتماد

فاکتورهای اعتماد، عوامل یکپارچگی محتوا، وب‌سایت و کسب و کار شما هستند.

شما می‌توانید با نشان دادن موارد زیر در وب‌سایت خود در کاربران حس اعتماد ایجاد کنید:

 • امنیت وب‌سایت (راهنمای انتقال HTTPS)
 • دسترسی آسان
 • اطلاعات تماس
 • اطلاعات کامل در مورد سایت
 • عکس‌های تیم
 • پیوند از وب‌سایت‌های معتبر
 • پیوند دادن به سایت‌های معتبر
 • اطلاعیه‌ی حفظ حریم خصوصی و شرایط و ضوابط

برخی از این پیشنهادات ممکن است آشکار به نظر برسد، اما در نهایت تمام چیزی که باعث می‌شود کاربران احساس امنیت کنند، اعتمادسازی است.

برجسته نشان دادن اطلاعات تماس به کاربران اجازه می‌دهد تا با احساس امنیت و اطمینان، اعتماد کنند که اگر نیاز باشد، می‌توانند با یک شخص واقعی در تماس باشند. صفحه درباره ما به بینندگان نشان می‌دهد که شما چه کسی هستید و تمام اطلاعاتی را که لازم است در مورد شما بدانند به آن‌ها ارائه می‌دهد. تصاویری از تیم خودتان ارائه دهید. این کار به کاربران کمک می‌کند تا با دیدن چهره کسانی که در شرکت شما کار می‌کنند، احساس امنیت کنند. تمام این چیزهای کوچک به وب‌سایت شما کمک می‌کند تا یک منبع قابل اعتماد باشد.

سخن آخر

سئو E-A-T یک روند است. یک روند مداوم که در طول زمان انجام می‌گیرد و چیزی نیست که شما فکر کنید می‌توانید به سرعت آن را ایجاد کنید یا تغییر دهید. قدم اول در این راه بسیار ساده است. کاربران خود را در اولویت قرار دهید. با در اولویت قرار دادن کاربران خود، شما به تولید اطلاعات معتبر، دقیق و قابل اعتماد متعهد می‌شوید که در یک محیط کاملاً امن در معرض دید قرار می‌گیرد.

به این تعهد خود پایبند بمانید تا از تولید محتوا و کارهایی که در زمینه سئو انجام می‌دهید، نتایج بی نظیری کسب کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن