سئو

9 نکته سئو تاثیر گذار بر سئو Ecommerce

در این مقاله شما را با ۹ راهکار اساسی برای سئو Ecommerce آشنا می کنیم. با ما همراه باشید تا شما را در ادامه با سئو تاثیر گذار و راه های بهبود آن آشنا کنیم.

پیدا کردن راهی به صفحه اول بیشتر شبیه یک رویا است. به خصوص برای تجارت های کوچک!

فکر می کنید چگونه با وجود وب سایت های قدرتمندی مانند آمازون و تارگت که بر صفحه اول گوگل حکمرانی می کنند می توان دیده شد؟

ساده است، با سئو Ecommerce

سئو Ecommerce در واقع پایه و اساسی برای وب سایت ها است تا یک بازاریابی دیجتال مستحکم و قوی را ایجاد کنند. در واقع این همان سئو تاثیر گذار می باشد که ما روش آن را به شما می آموزیم.

سئو Ecommerce چیست؟

بهینه سازی موتور جست و جو Ecommerce فرایندی است که طی آن شما ترافیک موتور های جست و جو گوگل، بینگ و یاهو را به وب سایت خود سرازیر می کنید.

هدف اولیه کمپ های سئو کار این است که جست و جوگران اینترنتی با سرچ کردن سایت شما را بیابند.

نکات سئو Ecommerce

همه ما چیزی که می خواهیم این است که سایت ما دیده شود. اما این تنها در صورتی امکان پذیر است که آن را برای موتور های جست و جو قابل فهم کرده باشیم.

در این قسمت ۹ راهکار حرفه ای را برای سئو Ecommerce به شما ارئه می دهیم که با استفاده از آن می توایند وب سایت تجاری خود را ارتقا دهید.

 1. تجزیه و تحلیل
 2. تجزیه و تحلیل رقبا
 3. تحقیق کلید واژه
 4. ساختار سایت
 5. SEOداخلی (On-page SEO)
 6. عملکرد وب سایت
 7. تجربه تلفن همراه
 8. تجربه کاربر (UX)
 9. ویدئو

۱. تجزیه و تحلیل

برای این که دریابید تجزیه و تحلیل تا چه اندازه بر روی فروش آنلاین شما تاثیر می گذارد باید از Google Analytics در Ecommerce خود استفاده کنید.

تجزیه و تحلیل به شما این امکان را می دهد که رفتار کاربران را در وب سایت خود نسبت به محصولات بسنجید. البته شما می توانید به اطلاعات ارزمشند دیگری که در زیر بیان می کنیم نیز دست پیدا کنید.

 • رفتار پرداختی
 • رفتار خرید
 • عملکرد محصول
 • عملکرد فروش
 • عملکرد لیست محصولات

بهبود Ecommerce دنیای جدیدی از داده ها را به روی شما باز می کند که با استفاده از آن و دیگر اطلاعات می توانید وب سایت تجاری خود را بهبود بخشید. مانند:

 • درآمد
 • نرخ تبدیل
 • جزئیات تراکنش
 • ارتقاء و موفقیت گروه

همان طور که شما شروع به سئو Ecommerce خود می کنید، داده های حاصل از تجزیه و تحلیل به شما کمک می کند تا تصمیم گیری عاقلانه ای در مورد نحوه بهینه سازی فروشگاه خود داشته باشید.

۲. تجزیه و تحلیل رقبا در سئو Ecommerce

با شناسایی ۵ دامنه که رقیب های اصلی شما هستند شروع کنید. اگر نمیدانید رقبای شما چه کسانی هستند از ابزار هایی مانند SEMRush استفاده کنید و یا فقط در گوگل به جست و جو بپردازید.

ارزیابی اکتشافی انجام دهید_ سعی کنید الگویی از نحوه کار رقبای خود تهیه کنید. به آن چه که رقبای شما انجام می دهند آگاه باشید.

نحوه قیمت گذاری_ لیستی از قیمت های محصولات رقبا تهیه کنید. سعی کنید شما قیمت هایی منصفانه تر برای محصولات خود در نظر بگیرد.

موقعیت بازاریابی_ به این نکته توجه کنید که رقبا چگونه خود را در بازار جا کرده اند. از خود بپرسید که چه چیزی سبب تحولات آن ها شده است. از این اطلاعات برای تثبیت موقعیت خود استفاده کنید.

بازنگری ها_ تمام بازخورد هایی که رقبای شما در وب سایت خود دریافت می کنند را بررسی کنید و همواره به بازنگری آن ها بپردازید. با این کار می توانید به نقاط قوت و ضعف رقبایتان پی ببرید.

تحلیل کلمات کلیدی_ کلمات کلیدی که رقبای شما در آن جایگاه گرفته اند را بررسی کنید. با استفاده از این روش آن ها را رتبه بندی کرده و از میزان موفقیت آن ها آگاه شوید.

رسیدگی به SEO_ عناصر سنتی سئو Ecommerce رقبای خود را بررسی کنید. برای شروع می توانید بر روی موضوعات زیر تمرکز کنید:

 • عناوین صفحه
 • برچسب های H1H6
 • متا توضیحات
 • لینک های داخلی
 • کیفیت محتوا
 • نشانه گذاری ساختار داده (طرح)
 • نقشه سایت
 • txt
 • میانگین لود شدن صفحات

هدف اصلی انجام این تجزیه و تحلیل ها این است که شما به نقاط قوت و ضعف رقبای خود آگاهی پیدا کنید. می توانید از این اطلاعات به نفع خود و بهبود فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید.

۳. تحقیق کلید واژه در سئو Ecommerce

 تا کنون ما به جمع آوری داده ها و تجزیه و تجلیل آن ها مشغول بودیم. با این کار بستری برای آماده کردن استراتژی سئو ایجاد کرده ایم.

اکنون زمان آن رسیده است که روند سئو فعال را با تحقیق عمیق در مورد کلید واژه ها آغاز کنیم.

از همین الان شروع کنید به انتخاب کلید واژه های مناسب کسب و کار خود. لازم نیست در این مرحله به خواندن ذهن مشتری فکر کنید. تنها سعی کنید با استفاده از ابزار مناسب کلید واژه های خود را بیابید.

ضوابط کلمات کلیدی در سئو Ecommerce

 • حجم مناسب
 • احتمال دارد تبدیل شود
 • رقابت کوچک
 • محصول متمرکز شده است
 • عبارات خرید
 • توانایی بالا برای رتبه بندی

ما به دنبال عباراتی می گردیم که هر کدام از معیارهای فوق را بررسی می کنند.

ما کلمات کلیدی را می خواهیم که تعداد زیادی جستجو در هر ماه داشته باشند و احتمالا به مشتریان تبدیل شوند. در حالت ایده آل رقبای شما از واژه های کلیدی مشابه استفاده نمی کنند. آن ها بر روی عبارت “خرید” تمرکز کرده اند در حالی که کاربری که بسیار از چرخه خرید دور است به دنبال آن نخواهد بود.

پیدا کردن کلمات کلیدی:

ما چند مورد از ابزار هایی را به شما معرفی می کنیم که می توانید از آن ها برای یافتن کلید واژه های کانونی خود استفاده کنید.

Google Keyword Planner: یک ابزار عالی برای تحقیق کلمات کلیدی است. گوگل پلانر در هنگام جست و جوی شما کلید واژه های مناسب و عبارات نزدیک به آن را به شما معرفی می کند. همچنین میزان استفاده از آن را در طول ماه به شما نشان می دهد.

Serpstat: یک ابزار جست و جو جامع است که تمام جوانب مربوط به کلید واژه انتخابی شما را در دسترستان قرار می دهد. از ابزار حدس کلمه استفاده کنید به آرشیوی از متنوع ترین واژه های کلیدی دست پیدا کنید.

Google Autocomplete: یک راه سریع و آسان برای پیدا کردن کلمات به صورت مستقیم از سرچ گوگل است. این کلمات پر سرچ ترین ها توسط کاربران گوگل هستند.

۴. ساختار سایت

این که چگونه کاربران با وب سایت شما ارتباط برقرار می کنند نقش مهمی در موفقیت یا شکست شما در تجارت الکترونیک دارد. یک طراحی اشتباه یا هر مشکل دیگر در سایت تمام بهینه سازی برای موتور های جست و جوی شما را نابود می کند. یک رابطه کاربری ساده و جذاب به راحتی کاربران را به خود جذب می کند.

کار را با رسیدگی به ناوبری سایت خود شروع کنید. به Google Analytics نگاهی بیندازید تا درک بهتری از اهداف کاربران خود داشته باشید و می توانید با استفاده از ابزاری مانند Screaming Frog سایت خود را اسکن کنید. همچنین می توانید خلاصه ای از ناوبری سایت خود را در اکانت خود داشته باشید. با این روش مطلع می شوید که صفحات شما چگونه به کاربر نشان داده می شود.

پیاده سازی این راهکار دید بهتری به شما در مورد لینک های داخلی ارائه می کند. URL هایی ایجاد کنید که کاربر پسند باشد. URL ها برای گوگل و کاربران آن بسیار مهم است. در زیر نمونه هایی از URL های خوب را به شما نشان می دهیم.

 • صفحه اصلی: com
 • صفحه رده محصول: com/category/
 • صفحه زیر رده: com/category/sub-category/
 • صفحه محصول: com/product-name

از اطلاعات به دست آمده برای تحلیل جست و جو شده ها محبوب، پیدا کردن ایده های جدید برای محصولات و بهبود ناوبری سایت خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید هدف Ecommerce تبدیل مخاطبان به مشتری است.

۵. سئو داخلی (On-page SEO)

در این قسمت سعی می کنیم به موضوع بهینه سازی دو نوع از صفحات Ecommerce بپردازیم. دسته و صفحه محصولات.

بهینه سازی صفحه دسته بندی

صفحات خوب دسته بندی به مرکزی از داده های مرتبط به یک محصول و سایر مجموعه محصولات تبدیل می شوند. پس لازم است این صفحات برای کلمات کلیدی سطح بالا بهینه سازی شوند.

بهینه سازی صفحه محصولات

صفحه محصولات باید چیزی بیش از سئو باشد. منظور از این گفته این است که نه تنها باید بر روی سئو کردن صفحه محصولات خود تمرکز کنید، بلکه باید آن ها را تبدیل به محیطی دوستانه برای کاربران کنید. با این کار خزنده های گوگل از محصولات شما خوششان می آید و آن را در جست و جو محصولات به کاربران نمایش می دهند.

بیایید از بالا شروع کنیم. عنوان صفحه که همواره با تگ عنوان نیز شناخته می شود.

عناوین صفحه:

یکی از مهمترین بخش های سئو داخلی می باشد. برچسب های مربوط به عنوانی که ایجاد می کنید باید کلماتی باشند که کاربران در مورد آن محصول بیان شده در عنوان جست و جو می کنند.

قالب موفقیت آمیز برای عناوین صفحه محصول شامل نام تجاری، نام محصول (مدل) و سپس یک کلمه کلیدی مرتبط است.

<title>Brand  Product Name  Keyword</title>

اگر برندی که در مورد آن می نویسید زیاد شناخته شده نیست می توانید نام آن را به آخر عنوان خود منقل کنید. همچنین می توانید کلید واژه ای که توسط مردم سرچ می شود را در همان ابتدای عنوان خود قرار دهید.

<<title>>Keyword – Product Name/ detail</title>

سعی کنید در عنوان های خود از کلماتی مانند خرید، فروش، فروشگاه های تخفیف دارد و… که مخاطبان بیشتری را به خود جلب می کنند استفاده کنید.

توضیحات متا:

در این جا هدف شما جذب کلیک است. برای هر صفحه خود متای توضیحات منحصر به فرد ایجاد کنید. توضیح شما باید کوتاه بوده و نشان دهنده آن چه که در نوشته شما است باشد.

توضیحات متا Ecommerce باید شامل کلید واژه کانونی و سایر عباراتی باشد که توسط کاربران گوگل سرچ می شوند. گوگل کلمات کلیدی جسورانه ای را قبول دارد که کاربران آن ها را انتخاب می کنند.

تگ های سرتیتر:

تیتر ابتدای صفحه (H1) باید برای تقویت کلمه کلیدی صفحه استفاده شود. تگ H1 اغلب با عنوان صفحه مشابه است با این تفاوت که برای کاربر بهینه تر شده است.

از دیگر سرتیتر ها با تگ های H2 الی H6 باید در ادامه متن استفاده کرد.

توضیحات محصول:

بهینه سازی صحیح توضیحات محصول کاری سخت و زمان بر است. اما این کار نقشی حیاتی در بهبود سئو شما بازی می کند.

در حالت معمول بیشتر افراد مستقیم توضیحات شرکت سازنده را در توضیحات محصول خود کپی و پیست می کنند. این کار هیچ تفاوتی بین شما و هزاران فروشنده دیگری که این محصول را عرضه می کنند ایجاد نمی کند.

اما چگونه متفاوت باشم؟

با نوشتن توضیحاتی خاص در مورد محصول که متناسب با کاربران و مخاطبان شما است.

می توانید از مواردی که در ادامه بیان می کنیم برای شرح محصولی یونیک استفاده کنید. از جمله:

 • استفاده از اشخاص خریدار
 • برجسته کردن جزئیات
 • استفاده از نوشتاری خلاق
 • نشان دادن گزینه ها با بولت کردن
 • بر انگیختن خریدار
 • استفاده از احساسات مشتری برای فروش

اضافه کردن قسمت محصولات تخفیف دار:

هر مخاطبی به پیدا کردن محصولات دارای تخفیف علاقه دارد. از این علاقه کاربران به نفع خود استفاده کنید. برای هر صفحه از محصولات خود تخفیفاتی ویژه در نظر بگیرید و مخاطبان را به خود جلب کنید.

برای بهبود کار خود به مخاطبان امکان این را بدهید که در مورد محصول، کیفیت و میزان تخفیف آن نظر خود را اعلام کنند.

۶. عملکرد سایت در سئو Ecommerce

بررسی عملکرد وب سایتتان به شما در به دست آوردن پیروزی زود هنگام کمک می کند. این کار موجی از افراد آنلاین را به وب سایت شما سرازیر می کند. برای انجام این کار هم باید از مراحل زیر شروع کنید.

سرعت سایت

با استفاده از Pingdom یا Google PageSpeed Insights، سرعت وب سایت خود را بسنجید. برخی از مسائل مربوط به سرعت عبارت اند از:

 • حجم تصاویر
 • پاسخ سرور
 • کدهای ناکارآمد
 • نصب بیش از حد پلاگین ها
 • فایل های کش مرورگر

وضعیت کد ارور ها

خزنده های گوگل در وب سایت شما جست و جو می کنند و وضعیت کد های ارور وب سایت شما را بررسی می کنند. مهمترین کد هایی که گوگل روی آن ها حساس است، ارور ۴۰۴ و ۳۰۲ می باشند.

 • صفحات ارور ۴۰۴ را به صفحات دارای محتوا منتقل کنید.
 • لینک های شکسته خود را حل کنید.
 • ریدایرکت ۳۰۲ را به ۳۰۱ تغییر دهید.

امنیت وب سایت

حتما شما هم در کنار برخی از وب سایت ها علامت یک قفل سبز رنگ را مشاهده کرده اید. این قفل در واقع نشان هنده امن بودن یک وب سایت است. اگر تا به  حال برای امنیت سایت خود اقدام نکرده اید، بهتر است بدانید که گوگل به وب سایت های امن رتبه خوبی می دهد.

۷. تجربه موبایلی

امروز بیش از ۵۸ درصد افراد دنیا کار های اینترنتی خود را با گوشی همراه یا موبایل خود انجام می دهند. گوگل این مورد را در نظر گرفته است. از سال ۲۰۱۱ وب سایت هایی که برای موبایل بهینه سازی می شوند امتیاز بالاتری را از گوگل دریافت می کنند.

برای پیشرفت کاری خود می توانید وب سایت خود را برای نمایش کاربران موبایل نیز بهبود بخشید.

دارندگان فروشگاه های Ecommerce باید موارد زیر را مد نظر خود قرار دهند:

 • استفاده از طراحی واکنشی
 • سرعت بالا آمدن سایت و باز شدن صفحات
 • اندازه دکمه ها
 • ناوبری آسان
 • مطابقت محتوا با وب سایت نسخه سایت شما

۸. تجربه کاربر (UX)

یکی از مهمترین عوامل موفقیت یک فروشگاه اینترنتی تجربه کاربری آن است. گوگل به این مورد برای رتبه دهی سایت اهمیت قائل است و امتیاز مثبتی به تجربه کاربری خوب خواهد داد.

گوگل UX را از طریق عناصر سئو سنتی جستجوگر مانند موبایل فرندلی، سرعت صفحه، سرعت لود اطلاعات و لینک ها بررسی می کند. فراتر از آن گوگل به علاقه کاربر به صفحه شما توجه کرده و آن را در درجه اهمیت خود قرار داده است.

الگو های رفتاری مانند زمانی که کاربر در سایت شما صرف می کند، میزان جست و جو هایش در وب سایت شما، میزان استفاده تعداد کاربران در روز به این کمک می کند که گوکل درک بهتری از رفتار کاربران داشته باشد و بر اساس آن امتیاز دهی را انجام می دهد.

چگونه یک فروشگاه eCommerce برای UX بهینه سازی می شود؟

با بهینه سازی برای افراد واقعی، نه Google.

کیفیت طراحی _ کاربران معتقداند وب سایتی که کیفیت طراحی عالی دارد بسیار قابل اعتماد است. اگر فروشگاه eCommerce شما به طور حرفه ای طراحی شده باشد، بیشتر احتمال دارد که کاربران به شما اعتماد کرده و از شما خرید کنند.

تجربه متداوم _ سعی کنید موضوعاتی را در وب سایت خود بگنجانید که همگی به یک دیگر ربط داشته باشند. هر چه کاربر با مسایل مرتبط تر رو به رو شود بیشتر در وب سایت شما باقی می ماند.

نمایش بصری _ تصاویر، فیلم ها وعکس ها را دست کم نگیرید. تصاویر و فیلم های با کیفیت از محصولات خود تهیه کنید. کاربر با مشاهده آن ها بیشتر به شما اعتماد کرده و به خرید محصول ترغیب می شود.

عملکرد آسان _ ناوبری را در سایت خود ساده و منطقی کنید. کاربران وب سایتی را دوست دارند که به سادگی همه چیز را در اختیارشان قرار می دهد.

۹. ویدیو ها

ما میدانیم که تبلیغات تصویری مانند عکس ها و فیلم ها تاثیر بسزایی در دیده شدن شما دارد. همچنین یک راه عالی برای دیده شدن شما نیز می باشد.

احتمال این که فرد بعد از مشاهده ویدیو خرید کند بین ۶۵ تا ۸۷ درصد تخمین زده شده است.

فیلم ها دروازه ای بین شما و مخاطب هستند. مشاهده آن ها به کاربر اجازه می دهد با محصول ارتباط برقرار کند.

زمانی که کاربر وقت خود را برای تماشای فیلم وب سایت شما می گذارد، به گوگل این پیام را می رساند که سایت شما دارای ارزش است. گوگل نیز این ارزش را در رتبه بندی های شما اعمال می کند. در نتیجه شانس بیشتری برای دیده شدن پیدا می کنید.

سعی کنید فیلم هایی مانند موارد زیر را در وب سایت خود قرار دهید:

 • دموی محصول
 • مقایسه محصولات
 • نقد و بررسی محصولات
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن